Buradasınız: Anasayfa > Bir Köpek Bulmak > Köpek Cinsleri > Afgan Tazısı

Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda, aşağıdaki köpeği düşünmenizi öneririz:

Afgan Tazısı

Bu seçim size uygun mu? Buradan kontrol edebilirsiniz >
Sınıf: Tümü
Ebat: Tümü
Ortalama boy/kilo: Sağlıklı bir dişinin 60 cm ila 64 cm ve en fazla 25 kg, erkeğin 70 cm ila 74 cm ve en fazla 30 kg olması gerekir.
Huy: Afgan Tazıları iyi huylu ancak biraz soğuk köpeklerdir. Yetişkinken oldukça sadıktırlar ancak yavruyken daha başına buyruk olabilirler. Genel olarak çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Eve geldiklerinde yetişkin ya da yavru olsalar da kurallara ve yeni ailelerine adapte olmaları uzun sürmez. Hiçbir zaman tasmasız dolaştırılmamalıdır çünkü gözlerini bir ‘ava’ odakları zaman kulakları duymaz olur ve tehlikeli olabilirler.
Ortalama ömür: Afgan Tazıları iyi bakıldığı takdirde 13-15 yaşına kadar yaşayabilir.
Köken: Hangi ülkeden alınırsa alınsın, Afgan Tazısı uluslararası bir türdür. Eskiden, kuzey ülkelerindeki mağaraların duvarlarına Afgan Tazıları’nın resimleri yapılırmış, bu yüzden ‘Pers Tazısı’ olarak da bilinirler. Koku alma duyuları gözleri kadar keskin değildir. Kalın ve parlak tüyleri onu aşırı soğuk ve sıcaklardan korur. Büyük ve güçlü patileri ve bacakları sayesinde, zorlu çöllere ve kayalık dağlara kolayca tırmanabilir.
Tarihçe:
Diğer evcil hayvanlarla uyumluluk: Eğer bir Afgan Tazısı almaya ve ona ömür boyu iyi ve sağlıklı şekilde bakmaya karar verdiyseniz, lütfen aşağıdaki gruplarla iletişime geçin:
Lütfen not edin:
İdeal sahibi: Günlük egzersizlerini ve bakımlarını yaptırabilecek olan herkes, bu cins için ideal bir sahip olabilir.